Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

masz pytanie
zadzwoń

+48 693 345 082

O czym nam mówi liczba komór w oknach?

Zdecydowana większość osób wybierających okna zwraca uwagę jedynie na materiał ich wykonania. Zdaje się, że dla inwestorów priorytetem jest najczęściej estetyka stolarki okiennej. Oczywiście jest to bardzo istotne kryterium, jednak warto zwrócić także uwagę na samą budowę okien. Mowa tu w szczególności o liczbie komór. Czy wiesz, jakie znaczenie ma ten parametr i dlaczego nie należy go bagatelizować?

Czym są komory okienne?

Wszystkie okna elewacyjne posiadają tzw. profile okienne. Ich budowa jest dość skomplikowana, jednak należy mieć na uwadze, że w dużej mierze to od jakości ich wykonania zależą właściwości całej stolarki okiennej. W ich wnętrzu znajdują się bowiem komory okienne, które przypominają swoją budową puste segmenty. Nie są one widoczne gołym okiem, a jedynie w przekroju okna.

Co istotne, wyróżniamy dwa rodzaje komór okiennych – zewnętrzne oraz wewnętrzne. Komora zewnętrzna ma za zadanie odprowadzać wodę, która osiadła w profilu okiennym. Gdyby nie było tego elementu, okno szybko uległoby zniszczeniu. Komory zewnętrze, czyli wszystkie pozostałe, polepszają z kolei właściwości termoizolacyjne stolarki. Jak łatwo się domyślić, w tym przypadku najistotniejsza jest ich liczba.

Jakie znaczenie ma liczba komór w oknach?

Najogólniej mówiąc, im większa liczba komór, tym lepsze właściwości termoizolacyjne okna. Kiedyś prym wiodły okna 3-komorowe, dziś jednak zupełnym minimum są wersje 5-komorowe. Warto zaznaczyć, że różnica cenowa pomiędzy tymi dwoma rodzajami jest znikoma, zaś ich właściwości termoizolacyjne są już zgoła odmienne.

Jak już zostało wspomniane, większa liczba komór przekłada się na lepszą izolację cieplną okna. Podkreślenia wymaga fakt, że w tym przypadku równie ważna jest grubość profilu, jakość wykorzystanych materiałów, a także poprawny montaż. Jeżeli okno wykonano z nieodpowiednich materiałów lub zostanie zamontowane niewłaściwie, nawet duża liczba komór nie zagwarantuje wzorowej izolacji.