Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

masz pytanie
zadzwoń

+48 693 345 082

Zastosowanie fiberglassu przy budowie okien

Okna z fiberglassu są bardzo niszowym produktem, który oferowany jest przez niewielką liczbę firm w Polsce. Można powiedzieć, że dopiero wchodzą na rynek, a co za tym idzie – nie są do końca znane przez konsumentów. Z tego powodu mogą wzbudzać wiele wątpliwości, które my postaramy się dziś rozwiać.

Czym jest fiberglass i jakie ma zalety?

Na wstępie warto zaznaczyć, czym w ogóle jest fiberglass. Najprościej mówiąc, jest to tworzywo kompozytowe, które składa się w 70% z włókna szklanego oraz w 30% z żywicy poliestrowej.

Mimo że nie jest on jeszcze szczególnie popularny w Polsce, to uważany jest za jeden z najlepszych materiałów konstrukcyjnych. Wynika to z faktu, że cechuje go przede wszystkim zaskakująca trwałość. Fiberglass jest materiałem niepalnym, dlatego świetnie sprawdzi się w stolarce przeciwpożarowej. Co więcej, posiada on tzw. pamięć kształtu. Oznacza to, że bez szwanku dla całej konstrukcji powróci do swojego pierwotnego kształtu, gdy tylko zostaną wyeliminowane czynniki obciążające.

Fiberglass a budowa okien

Jak już zostało wspomniane, fiberglass cechuje się znakomitą wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych. Z tego powodu znajduje swoje zastosowanie w stolarce okiennej. Okna wykonane z tego materiału są niezwykle trwałe. W konsekwencji nie jest konieczne tworzenie dodatkowego wzmocnienia kształtowników. Dzięki temu okna w końcowym efekcie są cieńsze i smuklejsze, więc powstaje większa powierzchnia oszklenia.

Warto także zaznaczyć, że okna z fiberglassu nie wymagają konserwacji ani żadnej szczególnej pielęgnacji. Są więc niezwykle komfortowe w użytkowaniu, ponieważ mogą być pozostawione same sobie. Co więcej, wszelkie zniszczenia bardzo łatwo jest naprawić. Nawet uszkodzenia spowodowane próbą włamania mogą być usunięte w mgnieniu oka.

Nie należy zapominać o ich wyjątkowej termoizolacyjności. Współczynnik przenikania ciepła okien z fiberglassu wynosi jedynie około 17 W/(m2K). W konsekwencji znacznie lepiej utrzymują ciepło niż ramy drewniane czy aluminiowe.